Здоровье
Чому від коронавірусу COVID-19 помирає більше чоловіків ніж жінок, - NYT

Чому від коронавірусу COVID-19 помирає більше чоловіків ніж жінок, - NYT

У міру того як коронавірус продовжує поширюватися через кордони, океани і континенти, існує збиваюча з пантелику частина даних, яка поки що ухиляється від правильного пояснення: поки ще рано говорити про це, але майже у всіх країнах, по яким є дані, щодо коронавірусу COVID-19 помирає більше чоловіків ніж жінок, пише американський вчений і лікар Шарон Моалем для NYT.

Більшість спроб пояснити цю невідповідність були зосереджені в основному на поведінці. Більш високі показники споживання тютюну, небажання звертатися за належною та своєчасною медичною допомогою і навіть більш низькі показники миття рук, безумовно, відіграють роль у тому, хто найбільше постраждає.

Але береться до уваги в цих поясненнях те, що непропорційні летальні випадки від коронавіруса у чоловіків не є аномалією. Швидше, це може бути своєчасна і гучна демонстрація того, що до недавнього часу було недооціненим науковим фактом: коли справа доходить до виживання, чоловіки є слабкою статтю.

Це стосується не тільки пандемії COVID-19. Це вроджена біологічна перевага виявляється в кожному віці і на кожній стадії людського життя: дівчатка завжди з більшою ймовірністю доживуть до свого першого дня народження; 80% всіх довгожителів сьогодні складають жінки; неймовірні 95% тих, хто досягає віку 110 років, - жінки. У той час як в середньому генетично чоловіки мають більшу м'язову масу і зріс, загальний розмір і фізичну силу. Але, коли мова заходить про те, щоб пережити фізичні труднощі, з якими людина стикається з народження і до похилого віку, жінки майже завжди переживають чоловіків.

Ми давно припускали, що єдиною причиною ранньої і непропорційної смерті чоловіків була поведінка. Але, насправді, перевага у виживанні жінок все ще зберігається, незалежно від освіти, економічних факторів і споживання алкоголю, наркотиків або тютюну.

Що ховається за цією жіночою генетичною перевагою? Все починається на хромосомному рівні.

Клітини жінок мають дві Х-хромосоми - одну від своєї матері і одну від свого батька, у той час як у чоловіків є тільки одна Х-хромосома від своєї матері і одна Y-хромосома.

Це дуже важливо, тому що Х-хромосоми знадобляться для життєво важливих функцій, таких як побудова та підтримання людського мозку та імунної системи. І біологи давно зрозуміли, що ХХ-хромосоми дають жінкам перевагу в деяких сферах: використання запасного Х в разі, якщо інший є якимось дефектним, пояснює, чому жінки менш сприйнятливі до таких розладів, як, наприклад, дальтонізм.

Але ми тільки зараз починаємо розуміти всі переваги цієї додаткової Х-хромосоми: жінки не просто мають запасну Х-хромосому для обміну. Скоріше, більше 2000 генів, які разом утворюють дві Х-хромосоми, використовуються клітинами, які взаємодіють в тілі жінки. Кожна клітина переважно використовує одну Х-хромосому, тому, якщо у однієї Х-хромосоми є гени, які краще розпізнають  віруси що вторгаються, наприклад, Covid-19, імунні клітини, які використовують цей Х, можуть зосередитися на цій задачі. У той час як імунні клітини що використовують інші Х-хромосоми зосереджені, скажімо, на знищенні клітин, інфікованих Covid-19, що робить боротьбу з вірусом більш ефективною.

Чоловіки, навпаки, змушені обходитися однієї Х-хромосомою. Що, якщо певні гени чоловіків не здатні компетентно розпізнавати або вбивати клітини, заражені коронавірусом? У цьому випадку його здатність боротися з інфекцією буде обмежена; їх самотній Х - єдине, що у них є.

Суть в тому, що коли справа доходить до того, щоб впоратися з травмою і стресовими чинниками в житті - будь то запобігання серйозних вроджених вад розвитку, порушення розвитку або боротьба з інфекцією - у жінок є генетичні можливості, яких у чоловіків немає.

Жінки виграють не тільки коли справа стосується довголіття. Наприклад, ризик розвитку раку є у обох статей. І якщо у жінки почне розвиватися рак, у неї більше шансів вижити, оскільки дослідження показують, що жінки реагують на лікування краще чоловіків.

І наші X і Y хромосоми в цілому визначають наші гормони, що також дає перевагу жінкам: більш високий рівень тестостерону, мабуть, пригнічує імунну систему; і навпаки, було виявлено, що естрогени стимулюють більш сильний імунологічну відповідь.

Імунна система жінок краще справляється як з боротьбою зі злоякісними клітинами, так і з мікробами, що заражають. Але, схоже, жінки платять за більш активну імунну систему тим, що більшою мірою схильні до аутоімунних захворювань.

Імунна система жінок набагато частіше атакує саму себе, що і відбувається при таких станах, як ревматоїдний артрит, розсіяний склероз, аутоімунний тиреоїдит, синдром Шегрена і вовчанка. Єдине, що чоловіки XY, мають, це менший шанс розвитку одного з цих станів.

Що упустила сучасна медична практика

Прогрес в розумінні і усунення цих біологічних відмінностей між статями в практиці клінічної медицини був млявим. Здебільшого це пов'язано з тим, що медичні заклади в значній мірі випустили з уваги глибоку хромосомну, гормональну і анатомічну унікальність жінок. Сучасна медична практика була побудована з використанням досліджень, які проводилися в основному на чоловічих клітинах, чоловічих тканинах, чоловічих органах, чоловічих тваринах і випробуваних чоловічої статі. В результаті ми схильні більше знати про чоловіків, коли мова йде про детермінанти здоров'я і благополуччя. За деякими винятками, такими як гінекологічні та акушерські проблеми, ми, як правило, лікуємо жінок так само, як і чоловіків. В результаті наше розуміння медичного впливу, пов'язаного з відмінностями між статями, лише в зародковому стані.

Але розуміння цих відмінностей може заповнити прогалини в знаннях, які заважають нам робити медичні прориви. Наша орієнтована на чоловіків, універсальна модель охорони здоров'я та дослідницька культура, яка випливає з неї, повинні змінитися. Ніде це не проявилося так явно, як при нинішній глобальній пандемії COVID-19, оскільки тривожне число смертей серед чоловіків у всьому світі продовжує зростати щодня.

Майже 20 років тому Інститут медицини Національної академії наук опублікував звіт, в якому стверджувалося наступне: "Бути чоловіком чи жінкою - важлива фундаментальна змінна, яку слід враховувати". І тим не менш, через два десятиліття мало що змінилося в тому, як ми практикуємо медицину. Тепер ми повинні вийти за рамки простого розгляду цієї змінної і зрозуміти реальну біологічну силу, якою володіє кожна жінка, і те, як чоловіки відрізняються в цьому відношенні. Майбутнє медицини залежить від цього.

Источник: fakty.kiev.ua
Новости по теме:

Новости партнеров:
Если Вы заметили ошибку, пожалуйста, выделите некорректный текст и нажмите Ctrl+Enter - так Вы поможете нам улучшить сайт. Спасибо!
Отправить Закрыть