Чи можна підхопити коронавірус від кота чи собаки
Через таку інформацію деякі господарі тварин навіть почали відмовлятися від своїх вихованців. Наприклад, бізнесмен Андрій Пальчевський в ефірі одного з українських телеканалів розповів, що віддав свою собаку в притулок тому, що вона нібито могла заразити його коронавірусом.
Пізніше МОЗ спростувало інформацію зі своїх білбордіві повідомило, що в світі немає підтверджених даних, що людина може заразитися коронавірусом від домашніх тварин. Також в міністерстві додали, що інформаційні матеріали були затверджені попереднім складом відомства. Щоправда, білборди так і не зняли, а ще поточного тижня українцям приходили SMS, в яких радили "відокремити себе від інших людей і тварин в домі".
У світі зафіксовано два випадки, коли у домашніх тварин знаходили COVID-19
Почалася вся ця історія з того, що в Гонконзі у померанського шпіца знайшли коронавірус COVID-19. Потім собака померла, що й послугувало причиною паніки навколо того, що коронавірус може передатися від тварини до людини.
Засновник гуманістичного руху UAnimals Олександр Тодорчук зазначив, що зараз немає доказів, що тварини можуть заразитися саме коронавірусом COVID-19.
"Все почалося після випадку з померанським шпіцом, у якого в Гонконзі діагностували коронавірус COVID-19. Коли його діагностували, лікарі відразу відзначили, що собака не була переносником і не могла передати цей коронавірус людині. Через певний час шпіц помер, а його власник відмовився від розтину. Але тут важливо додати, що ця тварина померла у віці 17 років, а померанські шпіци зазвичай максимум живуть до 15 років", – говорить Тодорчук.
Ще коронавірус був знайдений у Гонконзі у німецької вівчарки, але жодних симптомів захворювання у собаки так і не проявилося.
"Є багато різних типів коронавірусу. COVID-19 – це коронавірус людини. Було лише два підтверджених випадки, коли у тварини знаходили цей коронавірус, та водночас собаки не були хворі і нікого не заразили. Померанський шпіц помер найімовірніше тому, що він був дуже старим, а ізоляція для нього була серйозним стресом. А другий випадок – це німецька вівчарка, яку ізолювали з іншим собакою, з яким вона жила. Вівчарка почувалася добре і не заразила ту собаку, з якою була ізольована. Немає жодного факту зараження людини від тварини. Те, що зараз радять здавати тварин до притулків та обмежувати контакти – це абсолютно неправильно. Психологи рекомендують: поки ви вдома та на ізоляції, тварини допомагають почуватися краще і не так самотньо", – зазначила Олена Баран, активістка ГО "Відкриття клітини Україна".
Чи можуть тварини заразити людину коронавірусом
Перейдемо до головного питання – чи можуть тварини стати переносником хвороби і заразити людину? Якщо коротко – ні. Олександр Тодорчук зазначає, що у випадку з бордами від МОЗу була проблема з комунікацією, тому що в офіційних заявах ВООЗ і самого міністерства чітко говориться – немає жодних доказів того, що домашні тварини передають коронавірус COVID-19.
"Фахівці радять мінімізувати соціальні контакти і триматися подалі від людей і чужих тварин на вулиці, а також мінімізувати контакт з будь-якими предметами. І ми з цим абсолютно згодні! Просто не варто виносити тварин в окрему категорію, натякаючи на певну їхню небезпеку. Повторю, домашні тварини не переносять коронавірус, але на шерсті, як і, наприклад, на куртці людини може бути бруд і цього зараз варто уникати. Але це не озвучується максимально чітко і для певних людей з'являється привід для паніки. Питання тільки в гігієні. Якщо вдома живе собака, потрібно мити їй лапи після кожної прогулянки, це аналогічно, як і самому мити руки після того, як приходиш з вулиці. Якщо ви погодуєте на вулиці собаку, не чіпайте руками обличчя і просто помийте руки після повернення додому", – пояснює Тодорчук.
Експерт додає, що коронавірус додому можуть принести і люди з кола спілкування: чоловік, дружина, діти. Тому від тварин небезпеки не більше. Варто сказати, що потрібно обмежувати будь-які контакти, а через те, що тварин винесли окремо і зробили жахливий плакат, виглядає так, ніби вони несуть особливу загрозу.
Юрій Сухов, лікар-інфекціоніст, к.м.н., доцент кафедри інфекційних хвороб НМАПО імені П. Л. Шупика пояснює, що звичайні домашні улюбленці – собаки і коти – не хворіють коронавірусною інфекцією COVID-19, а тому не можуть бути джерелом цієї інфекції для господарів.
"Але, як завжди, є "але": вірус COVID-19 може потрапити на шкіру тварин під час прогулянок, а потім контактним шляхом потрапити на слизові оболонки господаря і викликати у нього коронавірусну інфекцію. Для забезпечення захисту від цього шляху передачі коронавірусу досить не допускати самостійних прогулянок котів і собак та ретельно обробляти лапи після прогулянки, використовувати миючі засоби і проточну теплу воду", – радить Сухов.
Тодорчук також зазначив, що у тварин є низка власних захворювань, зокрема й свої коронавіруси, які передаються від тварини до тварини. І ці захворювання існують тільки у світі тварин, люди ними заразитися не можуть.
"Бувають випадки, що вірус мутує і передається від тварини до людини. За однією з версій, так було і зараз, джерелом початку вірусу були мокрі ринки Уханя в Китаї. Мокрі ринки – це місце, де живих тварин купують і прямо там пускають на забій, тому можливість поширення вірусу там набагато вища. До слова, тому багато лікарів зараз радять відмовитися або обмежити вживання м'яса", – підсумував експерт.